Pavol Sirka

Tepelné čerpadlo – výhody a nevýhody

Svet sa postupne snaží upustiť od systémov vykurovania na princípe fosílnych palív, v dôsledku čoho sa tepelné čerpadlá stávajú obľúbenou alternatívou. Keďže každý z nás vedie odlišný život, existuje mnoho typov tepelných čerpadiel pokrývajúcich rôzne potreby. Skôr než sa rozhodnete pre zásadnú investíciu v rámci vašej domácnosti, ako je napríklad inštalácia tepelného čerpadla, nie je na škodu oboznámiť sa s jednotlivými výhodami a nevýhodami.

Všestrannosť a flexibilita

Odhliadnuc od finančných a environmentálnych dôvodov, tepelné čerpadlá predstavujú všestranné riešenie pre každú domácnosť. Ponúkajú vykurovanie, ohrev vody a chladenie pre domy stojace samostatne, domy v radovej zástavbe či byty a zabezpečujú pohodlie v domácnosti v súlade s vašimi požiadavkami. Navyše možno väčšinu tepelných čerpadiel spravovať prostredníctvom aplikácie. Máte ich teda vždy pod kontrolou, kdekoľvek sa nachádzate.

Znížený vplyv na životné prostredie

Hlavným dôvodom stúpajúcej obľuby tepelných čerpadiel je potreba alternatív, ktoré tak nezaťažujú životné prostredie ako systémy fungujúce na princípe fosílnych palív.

Fungovanie tepelných čerpadiel je primárne založené na spotrebe obnoviteľnej energie. Používajú menej elektrickej energie a neuvoľňujú žiadne miestne emisie – v niektorých prípadoch dokonca žiadne emisie (v závislosti od zdrojov elektrickej energie).

Používanie obnoviteľných zdrojov ako vzduch, geotermálna energia a voda znamená, že tepelné čerpadlá zabezpečujú vykurovanie a ohrev vody oveľa udržateľnejšie než tradičné systémy.

Menšie nároky na údržbu a servis

Tepelné čerpadlá majú robustný dizajn a málo pohyblivých častí. Majú teda veľmi malé nároky na údržbu, servis a opravy, najmä v porovnaní s údržbou, ktorú vyžaduje tradičný kotol. Tepelné čerpadlá vyžadujú iba všeobecnú údržbu raz ročne.

Návratnosť investícií

Vezmite do úvahy nižšie náklady na energie, štátne dotácie a menšie nároky na údržbu. Je jasné, že tepelné čerpadlá ponúkajú oveľa vyššiu návratnosť investícií než systémy vykurovania na princípe fosílnych palív. Okrem toho dokáže inštalácia tepelného čerpadla často zvýšiť cenu nehnuteľnosti. Ak sa teda rozhodnete predať svoj dom, miera návratnosti bude ešte vyššia.

Nevýhody tepelných čerpadiel

Medzi veľké výzvy spojené s používaním tepelných čerpadiel patria počiatočné náklady na kúpu a inštaláciu. Cena sa líši v závislosti od toho, kde žijete, a aký typ tepelného čerpadla si zvolíte. Hoci mnoho krajín poskytuje dotácie na pomoc s počiatočnými nákladmi, tepelné čerpadlá môžu vyžadovať značnú počiatočnú investíciu – vyššiu než pri systéme vykurovania plynom. Výsledná návratnosť závisí od cien elektrickej energie a plynu alebo ropy, ktoré sa v jednotlivých krajinách líšia.

Počiatočná investícia sa kompenzuje veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi, keďže 75 % prevádzky funguje na obnoviteľnú energiu, ktorá je zadarmo. S prihliadnutím na celkovú životnosť produktu ide teda o atraktívny systém vykurovania.

Inštalácia tepelného čerpadla môže byť komplikovaná. Skôr než si dáte nainštalovať tepelné čerpadlo, váš inštalačný technik sa musí oboznámiť s faktormi ako súčasný pohyb tepla, úroveň izolácie domu, miestne geologické podmienky (ak zvažujete tepelné čerpadlo využívajúce geotermálnu energiu) a vaše osobitné potreby na vykurovanie a chladenie.

Prieskum a plánovanie

Po prvotnom prieskume vás jeden z našich inštalačných technikov bude sprevádzať procesom rozhodovania, aby vám pomohol vybrať tú najlepšiu možnosť.

Skontrolujte zaizolovanie vášho domu a v prípade potreby uprednostnite zatepľovacie práce.

Inštalácia tepelného čerpadla vyžaduje viac plánovania ako inštalácia kotla na fosílne palivá. Definovanie správnej veľkosti jednotky je dôležité z hľadiska účinného a ekonomického fungovania systému vykurovania. Podrobný a presný výpočet straty tepla pomôže určiť správnu veľkosť berúc do úvahy typ vykurovacích telies v dome. S týmto vám pomôže inštalačný partner spoločnosti Daikin. Môžete si spraviť aj vlastný predbežný odhad prostredníctvom nástroja na odporúčanie riešení.